Сайт сотрудников высшей школы
Форма входа
Категории раздела
Мои статьи [59]
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 54
Друзья сайта
  • Сайт ДонГУУ
  • Wiki
  • Сайт ДонНТУ
  • Сайт ДонНУЭТ
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Четверг, 16.05.2024, 00:50
    Главная » Статьи » Мои статьи

    ВПЛИВ M&A-УГОД НА РОЗВИТОК СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ
    ВПЛИВ M&A-УГОД НА РОЗВИТОК СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

    Батченко Л.В., д.е.н., професор
    Стояновська К., аспірант
    Донецький державний університет управління, м. Донецьк


    Постановка проблеми у загальному вигляді. Зміцнення ринкових позицій компанії, розвиток виробничої спеціалізації, зниження витрат, підвищення якості управління є економічними передумовами процесів реорганізації в умовах ринкових відносин. ТНК, в свою чергу, як провідні гравці світового ринку, застосовують широкий спектр інструментів стратегічного розвитку найбільш прогресивним та широко розповсюдженим з яких на сьогодні є об’єднання компаній. Саме ці факти свідчать про актуальність визначення базису функціонування та перспектив розвитку світового ринку злиття та поглинання.
    Слід наголосити, що динамічне зростання ролі транснаціонального бізнесу за рахунок здійснення угод консолідації привертає увагу багатьох науковців та дослідників таких як Н. Хант, Т. Дж. Галпін, А. Гохан, Н. Коніна, М. Генске, С. Румянцева та ін. Крім того, вивченням світового M&A-ринку займаються провідні консалтингові групи, зокрема: Pricewaterhouse, Dealogic, Ernst&Young, KPMG. 
    Отже, метою статті постає дослідження теоретичних засад та принципів здійснення угод злиття та поглинання в світовій та вітчизняній корпоративній практиці. 
    Викладення результатів основного дослідження. Частіше за все M&A-процес розуміють як спосіб реорганізації товариства, однак, сутність його складових має певні відмінності. Так, «злиття» – це фінансова операція, у результаті якої дві або кілька компаній об’єднують свої активи з метою створення нової корпорації. З іншого боку, «поглинання» розглядається як операція з купівлі бізнесу, коли компанія, що купує, або повністю поглинає фірму (остання припиняє існування) або обмежується купівлею контрольного пакету (фірма стає філіалом). 
    Теорія та практика сучасного корпоративного менеджменту пропонує досить багато фактів для пояснення процесу злиття та поглинання, в тому числі: досягнення синергетичного ефекту, податкові мотиви, диверсифікація виробництва, економія на різниці між ринковою вартістю компанії та ціною її розміщення, та спекулятивний прибуток. Однак, факт того, що за останні роки процеси злиття та поглинання набули небувалого розповсюдження в світі, дає змогу виявити найбільш впливові глобальні чинники розвитку даного сектору економіки: розвиток управлінської думки, глобалізація, політика державних органів влади, «ланцюговий» характер операцій консолідації.
    Як показав аналіз останніх тенденцій розвитку світового ринку злиття та поглинання, процеси консолідації капіталу за останнє десяти¬річчя мали нестабільний харак¬тер. Найбільший спад у розмірах угод (практично на 40%) спостерігався протягом 2002-2003рр. (до 1,01 трлн. дол.), а вже у 2006 році показник зріс більш ніж у 4 рази (65%). Найбільший прибуток від угод консолідації спостерігався в 2007 році (4,26 трлн. дол.). Однак світова фінансова криза, складності з фінансуванням M&A-угод та намагання уникати ризикових проектів спричинили скорочення ємності ринку. В 2009 році цей показник становив лише 1,5 трлн. дол., що на 38% відсотків нижчий за рівень 2008 року.
    Що стосується галузевої структури угод M&A, то протягом останніх років найбільш прибутковими та популярними виявилися фінансова сфера, фармацевтична індустрія, металургія, гірничовидобувна галузь, телекомунікації та ін... Серед країн, в яких такі угоди мають не тільки найбільші обсяги фінансових ресурсів, але й кількісно переважають, слід назвати: Китай, Канада, Австралія, США, Голландія, Росія, Японія та ін.
    Для українського ділового співтовариства процеси придбання контролю над компанією та реорганізації не є новими, однак саме поняття й досі не визначено офіційно. Певні риси таких угод можна знайти в Положенні про холдингові компанії, Законі України (ЗУ) «Про економічну конкуренцію», ЗУ «Про захист економічної конкуренції», ЗУ «Про акціонерні товариства», ЗУ «Про господарські товариства», Положенні про концентрацію.
    Що стосується розвитку вітчизняного ринку злиття та поглинання, то за даними аналітиків, у 2008 році було зареєстровано 683 угоди M&A і 25 ЕСМ-транзакцій (equity capital market – ринок акціонерного капіталу), при цьому 60% із них визначалося як «рейдерські». В цей же період обсяг угод склав на 2,6 млрд. дол.. менше за попередній рік, тобто 6 млдр. дол.. А в 2009 році було здійснено операцій M&A на загальну суму лише 200 млн. дол.. Основною причиною такої ситуації є наслідки світової фінансової кризи, яка дійшла до країн СНД.
    Високою залишається активність угод M&A за участю інвесторів з Росії, Польщі, Голандії, Великобританії, Кіпру та ін... Найкрупнішою M&A–угодою в Україні виявилося придбання італійською компанією Intesa Sanpaolo 100% акцій ВАТ «Правекс-Банк» за 750 млн. дол. у 2007 році. 
    Висновки. Угоди злиття та поглинання як шлях «зовнішнього» зростання організації в світовій практиці не тільки зростають кількісно та якісно, але й набувають нових ознак, що викликано, в першу чергу, прагнення компаній отримати нові та вдосконалити вже існуючі можливості. Це стосується і ринків збуту, диверсифікації та інших потенційних пріоритетів. Найбільш популярними протягом останніх років об’єктами угод злиття та поглинання поставали компанії, що надають фінансові та страхові послуги, сфери телекомунікації, металургії, нерухомості, а також енергетики.
    Що стосується українського ринку M&A, то за останні роки він під впливом світової фінансової кризи обсяг сектору концентрації різко зменшився. На жаль, його головною особливістю та привабливістю для іноземних поглиначів залишається відсутність раціональної законодавчої системи регулювання та контролю подібних процесів. Тому подальший розвиток визначеного сектору української економіки залежить від готовності уряду та наявності реальних можливостей до впровадження ефективних реформ за умов інтеграційних процесів в світовій економіці.

    Література
    1. Суторміна В. М. Фінанси зарубіжних корпорацій : [підруч.] / 
    В. М. Суторміна. – К. : КНЕУ, 2004. – 566 с.
    2. Батченко Л. В. Міжнародний менеджмент : стисл. консп. лекцій / Л. В. Батченко, А. А. Халецька, Л. В. Кулєшова. – Донецьк : ДонДУУ, 2006. – 139 с.
    3. Заворотній Р. І. Злиття та поглинання як метод залучення капіталу в будівництво / Р. І. Заворотній // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 3 (81). – С. 9-12.
    4. Конина Н. Ю. Слияния и поглощения в конкурентной борьбе международных компаний : [монография] / Н. Ю. Конина. – М. : ТК Велби, Изд-во Проспект, 2005. – 152 с.
    5. Румянцева С. Злиття та поглинання в Україні / С. Румянцева // Цінні папери України. – 2008. – № 49 (541). – С. 10-11.

    Категория: Мои статьи | Добавил: Lam3rok (13.05.2010)
    Просмотров: 613 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
    Всего комментариев: 0
    Имя *:
    Email *:
    Код *:

    Copyright PBL © 2024