Сайт сотрудников высшей школы
Форма входа
Категории раздела
Мои статьи [59]
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 54
Друзья сайта
  • Сайт ДонГУУ
  • Wiki
  • Сайт ДонНТУ
  • Сайт ДонНУЭТ
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Вторник, 14.05.2024, 02:23
    Главная » Статьи » Мои статьи

    ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ В СФЕРІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

    ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ В СФЕРІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

    Філіпенко Анастасія Сергіївна,

    Донецький юридичний інститут

    ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка,

    кандидат юридичних наук

     

    Постановка проблеми в загальному вигляді. Державний контроль є однією з головних функцій державного управління, значення якого постійно зростає. Тільки правильне використання контролю в управлінні зовнішньоекономічної діяльності (далі – ЗЕД) дає можливість створити необхідні передумови для проведення в державі ефективної економічної політики. Ефективність ведення господарства неможлива без застосування контрольних заходів, які забезпечуються систематичною контрольною діяльністю з боку держави. Будь-яка фінансова діяльність, а найчастіше зовнішньоекономічна діяльність пов’язана саме з обігом грошей, передбачає наявність фінансового контролю, який є складовою державного контролю. Враховуючи важливість управління в ЗЕД, вважається за потрібне змінити зміст та методи контролю за розвитком цієї сфери.

    Особливістю контролю є те, що він здійснюється з метою перевірки дотримання і виконання поставлених завдань, прийнятих рішень, тобто фактично після здійснення інших функцій управлінської діяльності. Точніше кажучи, контроль перевіряє і оцінює процес управлінської діяльності. Метою такої оцінки є приведення діяльності у відповідність із чинними правовими нормами та прийнятими згідно з ними управлінськими рішеннями. Значний інтерес до контролю викликаний тим, що на всіх рівнях державної влади спостерігається зниження виконавчої дисципліни, нехтування законодавчою базою, і навіть більше – пряме порушення закону.

    У науковій літературі недостатньо обґрунтовано рівень організації і здійснення контролю в сфері державного управління, в тому числі в сфері ЗЕД. Правники-науковці також одностайні в тому, що дана проблема є одним із найважливіших аспектів оптимізації діяльності органів державного управління. Про надзвичайну важливість та актуальність аналізованого питання свідчить також і той факт, що жодна наукова конференція, яка стосується державного управління, не може його оминути.

    Мета дослідження. Розгляд проблем державного контролю в сфері ЗЕД.

    Виклад матеріалів основного дослідження. Державний контроль є важливою ознакою змісту державного управління. Контроль явище багатогранне і багатопланове. Залежно від того, на якому рівні та стосовно чого розглядається, контроль може бути охарактеризований як форма чи вид діяльності, як принцип, як функція.

    Як зазначає науковець М. Білуха, контроль – це система спостереження і перевірки відповідності процесу функціонування об’єкта управління прийнятим управлінським рішенням, встановлення результатів управлінського впливу на керований об’єкт виявленням відхилень, допущених у ході виконання цих рішень [1, с. 6].

    Як функція соціального управління вважаємо, що контроль об’єктивно необхідний. Він спрямовує процес управління по встановленим ідеальним моделям, корегуючи поведінку підконтрольного об’єкта. Специфіка методу регулювання контрольних відносин полягає в тому, що з однієї сторони є тільки обов’язки, а з іншої – тільки права.

    Слушною є думка професора В.Б. Авер’янова, що нагляд є похідним поняттям «контролю» і має свої характерні ознаки, серед яких слід виділити, передусім: перевірку дотримання спеціальних правил, встановлених щодо об’єктів, які перебувають під наглядом; організаційну не підпорядкованість даних об’єктів органам, що здійснюють нагляд; застосування органами, що здійснюють нагляд, визначених законом заходів відповідальності за допущені правопорушення [2, с. 346].

    Висновки. Наведені дефініції державного контролю свідчать, що управління тісно пов’язане з контролем. Контроль як самостійна функція управління вирішує завдання управління, так само й у сфері ЗЕД. Контроль і управління створюють стійку систему. Контроль не може бути ізольованим, оскільки контролювати можна тільки те, що існує та має матеріальну форму. Звідси виходить, що утворюється стійка система функцій адміністративно-правового регулювання.

     

    Список літератури:

    1. Білуха М.Т. Теорія фінансово-господарського контролю і аудиту: Підручник. – К.: Манускрипт, 1996. – 320 с. – ISBN 5-12-003533-7

    2. Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / [за заг. ред. В.Б. Авер’янова]. – К.: Факт, 2003. – 384 с. – ISBN 966-664-094-5.

    Категория: Мои статьи | Добавил: Lam3rok (11.05.2010)
    Просмотров: 1303 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/1
    Всего комментариев: 0
    Имя *:
    Email *:
    Код *:

    Copyright PBL © 2024