Сайт сотрудников высшей школы
Форма входа
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 54
Друзья сайта
  • Сайт ДонГУУ
  • Wiki
  • Сайт ДонНТУ
  • Сайт ДонНУЭТ
  • Воскресенье, 19.01.2025, 05:50
    [ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
    • Страница 1 из 1
    • 1
    Модератор форума: Lam3rok  
    Крицина Т.О., Коняхіна Т.В., к.е.н., доцент, ДонДУУ
    Lam3rokДата: Вторник, 25.10.2011, 18:18 | Сообщение # 1
    Зло
    Группа: Администраторы
    Сообщений: 209
    Репутация: 9999
    Статус: Offline
    ОБЛІК ЕКСПОРТНИХ ОПЕРАЦІЙ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

    Крицина Т.О.,
    Коняхіна Т.В., к.е.н., доцент,
    Донецький державний університет управління

    Постановка проблеми. Наслідком поглиблення участі України в європейських та світових інтеграційних процесах є зростання обсягів експортно-імпортних операцій вітчизняних підприємств, що вилива-ється у просуванні товарів вітчизняних виробників на зовнішні ринки збуту. За 2010 р. експорт товарів склав 51,431 млрд. дол., що порів-няно з 2009 р. більше на 29,6%. Зовнішньоторговельні операції здійс-нювалися з партнерами із 217 країн світу [1].
    Своєчасна та релевантна інформація щодо експортних операцій є основою прийняття обґрунтованих управлінських рішень. Проте іс-нуюча система бухгалтерського обліку експортно-імпортних операцій не в повній мірі задовольняє інформаційні потреби управління. Невідповідність між даними бухгалтерського та податкового обліку експортних операцій спричиняє проблеми при отриманні ефективних результатів фінансово-господарської діяльності.
    Все вищезазначене обумовлює актуальність дослідження узго-дженості бухгалтерського і податкового законодавства з питань об-ліку експортних операцій.
    Дослідження проблем обліку експортних операцій представлені в працях таких відомих вітчизняних науковців, як Бабій Л.І., Бути-нець Ф.Ф., Герасимович А.М., Голов С.Ф., Кобилянська О.І. та ін.
    Метою дослідження є узагальнення і критична оцінка чинних те-оретичних положень обліку й оподаткування експортних операцій.
    Викладення основних результатів. Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» експорт товарів - це продаж товарів українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності (у тому числі з оплатою не в грошовій формі) з вивезенням або без ви-везення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекс-порт товарів [2].
    Для податкових цілей експорт - це операції виключно з вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту.
    Експорт товару оформляється контрактом, в якому вказується порядок розрахунків готівкою або в кредит, тобто з розстрочкою пла-тежу. Розрахунки готівкою, основними формами яких є банківський переказ; документарне інкасо; документарний акредитив; розрахунки за відкритим рахунком; розрахунки чеками, здійснюються через бан-ки.
    Таким чином, розрахунки готівкою - це здебільшого розрахунки в безготівковій формі. При цьому слід зазначити, що сьогодні в Україні відповідно до «Правил використання готівки іноземної валюти на те-риторії України» у розрахунках між нерезидентами і резидентами за експорт з України продукції, робіт і послуг на суму до 10 тис. дол. США можливий варіант використання готівки вільно конвертованої валюти або еквівалент цієї суми в іншій вільно конвертованій валюті за курсом НБУ на день зарахування коштів [3].
    Експорт є об'єктом для нарахування ПДВ. По більшості експор-тованих товарів - ставка 0%, тобто експортер має право на відшкоду-вання з бюджету ПДВ. Однак це положення не стосується експортного бартеру (ПДВ не відшкодовується з бюджету, а відноситься на збі-льшення ціни товарів, послуг, робіт з включенням до валових витрат).
    Відшкодування ПДВ з експорту проводиться по загальній декла-рації, однак при цьому заповнюється додаток № 1. Підсумок розділу II «Податковий кредит» відшкодовується не весь, а тільки ті операції, що оплачені реально грошима.
    Витрати, пов’язані з експортом включаються до витрат із збуту.
    Проведення розрахунків в іноземній валюті нерозривно пов'язане з виникненням курсової різниці через коливання валютних курсів. Згідно ПКУ курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти визначають згі-дно з П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів». Дебіторська заборго-ваність на рах. 362 є монетарною. Отже, якщо при погашенні виникає різниця, то вона відображається: негативна - на рахунку 945, позитивна - на рахунку 714. Виняток становить іноземна валюта, отримана платником податку на окремий спеціальний рахунок у банку у вигляді гуманітарної та міжнародної технічної допомоги. Такі суми не вра-ховуються під час проведення перерахунків в національну валюту в цілях оподаткування.
    Можна сказати, що податковий і бухгалтерський облік курсових різниць по активах і зобов'язаннях, виражених в іноземній валюті, збігається. До 1 квітня 2011 року будь - яка заборгованість в інвалюті за товари, придбані у нерезидента або продані іноземному покупцеві, в податковому обліку не перераховувалася [4].
    На сучасному етапі, для України виникає необхідність спрощення податкового обліку, максимального наближення його показників до системи бухгалтерського обліку, результатом чого стане підвищення контрольованості господарських операцій та попередження ухилень від оподаткування. Система подвійного обліку є обтяжливою для платників податків і завищує собівартість, є складною в адміністру-ванні податкових надходжень, перешкоджає у питаннях прогнозу-вання доходної частини бюджету, оскільки плани економічного роз-витку економіки використовують статистичні дані і не можуть вико-ристовувати податкову звітність як надає звітність не повного кола суб'єктів господарювання, а тільки платників податків.
    Актуальним є питання створення Україною спільної з Європей-ським Союзом електронної системи обліку експорту-імпорту. Напри-кінці січня 2008 року Україна звернулася до Європейського Союзу з проханням почати електронний обмін експортними деклараціями для заповнення імпортних декларацій. Україні і ЄС необхідна загальна база для обліку імпорту, що надходить в Україну. Подібний обмін де-клараціями стане серйозним кроком у боротьбі з контрабандою [5].
    Висновки. Результатом того, що бухгалтерський облік переслідує мету надання достовірної інформації про фінансове становище підп-риємства для потенційного інвестора, а податковий - виконує фіскальні і регуляторні функції, є певні розбіжності між зазначеними системами обліку.
    Так, практично не вирішені питання невідповідності методики визначення фінансових результатів від експортної діяльності в бухга-лтерському і податковому обліку, не обгрунтовано момент визнання валових доходів при здійсненні експорту та валютного курсу, який повинен застосовуватися при визнанні таких доходів.
    У зв'язку з цим виникає необхідність спрощення податкового об-ліку, максимального наближення його показників до системи бухгал-терського обліку.

    Література
    1. Сальдо внешней торговли товарами Украины в 2010 году. [Элек-тронний ресурс]. - Режим доступу: http://bin.ua/news/economics /economic/110867-v-2010-otricatelnoe-saldo-vneshnej-torgovli.html
    2. Про зовнішньоекономічну діяльність: закон України від 16.04.91 р. № 959-ХІІ: [Электронний ресурс]. - Режим досту-пу:[http://zakon.rada.gov.ua/cgibin/laws/main.cgi?nreg=959-12].
    3. Отражение операций в иностранной валюте: бухгалтерский и на-логовый учет. Электронный ресурс]. - Режим досту-па:http://www.licasoft.com.ua/component/lica/?href=0&view=text&base=1&id=114387&menu=123456
    4. Экспорт товаров: признание налоговых доходов. Электронный ресурс]. - Режим доступа: http://bondareva.com.ua/index.php ?option=com_content&view=article&id=73:export&catid=40:2011-07-21-09-30-23&Itemid=61
    5. ЕС и Украина объединили системы учета экспорта-импорта. Эле-ктронный ресурс]. - Режим доступа: http://oga.pp.net.ua/news/ 2008-03-20-347
     
    • Страница 1 из 1
    • 1
    Поиск:


    Copyright PBL © 2025