Сайт сотрудников высшей школы
Форма входа
Поиск
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 54
Друзья сайта
  • Сайт ДонГУУ
  • Wiki
  • Сайт ДонНТУ
  • Сайт ДонНУЭТ
  • Воскресенье, 19.01.2025, 05:59
    [ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
    • Страница 1 из 1
    • 1
    Модератор форума: Lam3rok  
    Кондратеня В.О., Батченко Л.В., д.е.н., професор, ДонДУУ
    Lam3rokДата: Вторник, 25.10.2011, 18:15 | Сообщение # 1
    Зло
    Группа: Администраторы
    Сообщений: 209
    Репутация: 9999
    Статус: Offline
    ВПЛИВ ПРОЦЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ НБУ НА РОЗВИТОК
    НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ

    Кондратеня В.О.,
    Батченко Л.В., д.е.н., професор,
    Донецький державний університет управління

    Постановка проблеми. Однією з найбільш необхідних умов ефективного розвитку народного господарства, являється формування чіткого механізму грошово-кредитного регулювання, який дозволяє центральному банку впливати на ділову активність, контролювати діяльність комерційних банків та досягати стабілізації грошового обігу. Провідну роль у формуванні ефективного механізму державного регулювання за допомогою інструментів грошово-кредитної політики відіграє процентна політика, яку здійснює Національний банк України.
    На сучасному етапі розвитку багато держав, в тому числі, і Україна формують свої власні моделі державного регулювання. Зок-рема в Україні цей процес уповільнювався через те, що вона вимушена була перебудовувати старі формації колишнього СРСР. Саме тому, дуже важливим фактором є створення адекватної й економічно обґрунтованої процентної політики центрального банку, кінцевою метою якої буде забезпечення стабільності цін, повної зайнятості і зростанні реального обсягу ВНП.
    Проблемою реалізації державою процентної політики займалися такі вітчизняні та зарубіжні вчені, як Берже П.Г.[1], Буренін А.Н.[2], Примостка Л.О.[5] Механізми нарахування процентних ставок були запропоновані Стельмахом В.С.[6] та інші.
    Мета дослідження – визначити сутність і механізм процентної політики Національного банку України, оцінити ефективність її здій-снення.
    Викладення основних результатів. Процентна політика централь-ного банку — це інструмент грошово-кредитної політики, який є ши-роко відомим і застосовується центральними банками практично всіх розвинених країн [1, С. 17]. Дія цього інструмента полягає в установ-ленні і періодичній зміні центральним банком процентної ставки, за якою він здійснює рефінансування комерційних банків. Офіційна процентна ставка центрального банку часто називається обліковою, або дисконтною.
    Підвищення рівня облікової ставки веде до подорожчання креди-тів центрального банку для комерційних банків. У цьому випадку ко-мерційні банки прагнутимуть компенсувати свої втрати, викликані зростанням облікової ставки, тобто подорожчанням кредиту, шляхом підвищення ставок за кредитами, яких вони надають суб’єктам еко-номіки (позичальникам). Крім того, подорожчання кредитів центра-льного банку стримує попит на кредит з боку комерційних банків. У кінцевому підсумку підвищення рівня облікової ставки призводить до падіння обсягів рефінансування, зменшення грошової бази і звуження пропозиції грошей. Зниження центральним банком рівня облікової ставки має зворот¬ний вплив. Воно стимулює зростання попиту на кредит з боку комерційних банків, веде до зростання обсягів рефінан-сування, збільшує грошову базу і розширює пропозицію грошей.
    Через зміну пропозиції грошей процентна політика центрального банку впливає на ринкові процентні ставки, тобто на ставки за всіма іншими видами операцій на грошовому ринку [4, С. 127]. Так, розши-рення пропозиції грошей сприяє зниженню процентних ставок коме-рційних банків, що веде до зростання кредитних вкладень в економіку і стимулює у такий спосіб економічну активність, і навпаки.
    Регулювання грошового ринку в Україні через процентну політи-ку Національного банку відбувалося досить складно. В умо¬вах висо-ких темпів інфляції, що супроводжували початкові стадії реформу-вання національної економіки, грошово-кредитна політика, яку про-водив Національний банк України (зокрема, його процентна політика), була фактором зростання пропозиції грошей та розкручування інфляційної спіралі [4].
    На сьогодні напрямки реалізації процентної політики НБУ зазнали деяких змін і проводяться наступним чином (рис. 1):


    Рисунок 1 – Основні напрямки реалізації процентної
    політики НБУ на 2011 р.

    Зважаючи на останні події в суспільному й економічному житті країни (введення обмежень зі сторони НБУ щодо придбання іноземної валюти, прийняття та введення в обіг Податкового кодексу України, посилення євро інтеграційних прагнень України як асоційованого члена ЄС тощо) важливо розглянути як саме змінилася процентна по-літика держави в особі НБУ протягом 2011 року (табл.1).
    Облікова ставка, що у січні 2011 становила 10,25%, склала у ве-ресні 7,75%, середньозважена ставка у цей же період змінилась від 13,1% до 8,3%, що більш детально можна побачити на
    графіку (рис. 2).
    Таблиця 1
    Динаміка зміни облікової та середньозваженої
    ставок НБУ протягом трьох перших кварталів 2011 р.
    Місяць Січ. Лют. Бер. Квіт. Трав. Черв. Лип. Серп. Вер.
    Облікова ставка НБУ, % 10,25 10,25 10,25 10,25 10,25 9,5 8,5 7,75 7,75
    Середньоз-важена ставка НБУ,% 13,1 12,0 11,0 12,2 11,0 12,3 10,5 9,9 8,3

    Рисунок 2 – Зміна процентних ставок НБУ протягом перших трьох кварталів 2011 р.

    Зменшення процентних ставок НБУ є свідоцтвом поліпшення економічної й політичної ситуації в Україні протягом 2011 року, за-порукою збільшення кількості грошей, що пропонуються, і основою подальшого ефективного розвитку країни.
    Висновки. Процентна політика центрального банку є одним із найдієвіших засобів грошово-кредитної політики і дуже сильно впли-ває на національну економіку. Рівень облікової ставки центрального банку — це одна із головних умов рефінансування комерційних банків, тобто забезпечення їх додатковими резервами на кредитній основі. Змінюючи рівень облікової ставки, центральний банк впливає на пропозицію грошей.
    В «Основних засадах грошово-кредитної політики на 2011 рік» зазначено, що Національний банк України продовжуватиме викорис-тання процентної політики, яка буде спрямовуватися на подальше зниження рівня процентних ставок банків з метою підвищення досту-пності банківських кредитів для більшої кількості суб’єктів господа-рювання.
    Аналіз останніх наукових публікацій та статистичних даних свід-чить, що процентна політика в Україні стає дієвою і є ефективним за-собом регулювання національної економіки.

    Література
    1. Берже П. Грошовий механізм. - М. :Прогресс, 2010 . – 458 с.
    2. Буренин А.Н. Рынки производных финансовых инструментов. – М.: Инфра-М, 2006. – 540 с.
    3. Грошово-кредитна політика в Україні. /Ред. В. І. Міщенка - К.: ТОВ “Знання”, 2009. – 452 с.
    4. Основні показники грошово-кредитної політики НБУ / Офіційний сайт НБУ// [Електроний ресурс]. – Режим доступу:http:www. bank.gov.ua/stat21ю
    5. Примостка Л.О. Банківський менеджмент. Хеджування фінансових ризиків. – К.:КНЕУ, 2008. – 614с.
    6. Стельмах В.С. Грошово-кредитна політика в Україні. – Київ: Знання, 2009. –421с.
     
    • Страница 1 из 1
    • 1
    Поиск:


    Copyright PBL © 2025